• 727681293
  • biuro[at]esale.com.pl

Konwersja w sklepie internetowym

konwersja w sklepie internetowym

Konwersja w sklepie internetowym

Jeśli prowadzisz lub zamierzasz prowadzić sklep internetowy pojęcie konwersji w sklepie internetowym nie powinno być Ci obce. Być może nawet obiło Ci się o uszy to stwierdzenie i zastanawiasz się czym jest konwersja.

Czym jest konwersja w sklepie internetowym?

Konwersja w sklepie internetowym to nic innego jako współczynnik określający ilość zamówień w sklepie w stosunku do ilości odwiedzin. W bardzo prosty sposób można wyliczyć współczynnik konwersji bardzo prostym wzorem:

K = (Iz:Io) * 100%

K – konwersja
Iz – ilość zamówień w danym okresie czasu
Iz – ilość odwiedzin stron sklepu w danym okresie czasu

Dla utrzymywania porządku ewidencji efektów sklepu i marketingu chyba najlepszym sposobem mierzenia konwersji jest konwersja liczona miesięcznie.

Czyli powiedzmy jeśli w miesiącu miałeś 1000 odwiedzin i z tego pozyskałeś 20 zamówień to konwersja Twojego sklepu internetowego w tym okresie wyniosła 2%.

Czy znajomość współczynnika konwersji w sklepie internetowym jest potrzebna?

Nie można prowadzić skutecznego sklepu internetowego bez znajomości podstawowych czynników określających skuteczność prowadzonych działań optymalizacyjnych i marketingowych. Jednym z podstawowych współczynników określających skuteczność sklepu jest właśnie konwersja sklepu internetowego. Dlatego konwersja w sklepie internetowym jest czynnikiem który każda osoba prowadząca e sklep powinna znać i co więcej nieustannie powinna dążyć do zwiększenia tego współczynnika ponieważ ma to bezpośredni wpływ na wysokość obrotów w sklepie internetowym.

Według mnie najlepiej prowadzić statystyki miesięczne co do konwersji, wtedy widzimy tendencje miesięczne w danym roku i możemy to wykorzystać np. do podjęcia działań optymalizacyjnych czy do prognozowania popytu na kolejny rok.

Co ma wpływ na konwersję w sklepie internetowym?

Na konwersję w sklepie internetowym ma wpływ bardzo wiele czynników. Do podstawowych czynników mających wpływ na konwersję możemy tutaj np. zaliczyć m.in.:

  • jakość pozyskiwanego ruchu (dobre targetowanie odbiorców reklamy w stosunku do treści na stronie)
  • dobre usability sklepu, dopracowana ścieżka zakupowa, przejrzystość sklepu
  • wiarygodność sklepu w oczach użytkownika – stopień poczucia bezpieczeństwa
  • jakość prezentacji produktów (jakość zdjęć, opisów itp.)
  • szybkość działania strony
  • oferta (np. szerokość oferty i ceny na tle konkurencji)

Jak widzisz na konwersję w sklepie internetowym ma wpływ wiele czynników, a wymieniliśmy na szybko tylko ogólne podstawowe. Każdy z tych wymienionych czynników można rozwinąć w znaczny sposób. Jednak nie martw się – ogromną zaletą jest to, że na większość czynników mających wpływ na konwersję w sklepie internetowym masz swój wpływ. Kluczem jest wiedza co należy poprawić i jaki sposób to zrobić. Skoro już wiemy co ma wpływ na konwersję to teraz należy skupić się nad jej zwiększeniem.

Przede wszystkim będziesz potrzebował narzędzi analitycznych, ze swojej strony polecam zainstalowanie na stronie narzędzia google analitycs. Jest to darmowe i skuteczne narzędzie do analityki internetowej.

esale

Napisz komentarz