Animacje na stronach internetowych mają zdolność przyciągania uwagi użytkowników, nadawania życia projektom i tworzenia bardziej interaktywnych doświadczeń online. Dzięki JavaScript możemy tworzyć szybkie i efektywne animacje, które wyróżniają się na tle innych witryn. W tym artykule dowiesz się, jak tworzyć animacje na stronie internetowej i dlaczego to robić.
Zanim przystąpisz do nauki tworzenia animacji za pomocą JavaScript, zrozummy, dlaczego warto je stosować na swojej stronie internetowej:
Animacje przyciągają uwagę użytkowników i zachęcają do interakcji z Twoją stroną. Dynamiczne efekty mogą sprawić, że treści na stronie staną się bardziej atrakcyjne.
Animacje mogą pomóc w lepszym zrozumieniu treści na stronie, szczególnie w przypadku skomplikowanych procesów lub danych. Ruch może ułatwić śledzenie informacji.
Jeśli pracujesz nad stroną zawierającą dane statystyczne lub analizy, animacje mogą pomóc w wizualizacji tych danych, co czyni je bardziej zrozumiałymi i atrakcyjnymi.
JavaScript pozwala na tworzenie interaktywnych animacji, które reagują na działania użytkownika. To może znacznie poprawić doświadczenie odwiedzających.
Javascript nie działa samodzielnie. Jest to język programowania, który “współpracuje” z HTML i CSS gdzie razem tworzą one całość jako Front End.
Animacje na stronie internetowej tworzy się za pomocą javascript przy współpracy z CSS. W arkuszach stylów tworzymy odpowiednie klasy do animacji zawierające odpowiednie deklaracje, natomiast za pomocą kodu javascript klasy te są odpowiednio nakładane na elementy HTML lub usuwane w odpowiednim momencie co dla użytkownika powoduje efekt animacji danych elementów na stronie internetowej.
Omawiając najprostszy efekt animacji czyli np. przesuwanie elementu np. z lewej strony ekranu do prawej to polega to na tym, że dany element pozycjonujemy standardowo na stronie przesunięty o ileś pikseli w lewo, a dopiero poprzez nadanie przez javascript w odpowiednim momencie stworzonej wcześniej klasy CSS z przypisaną wartością “transform: translateX( px);” jak i “transition-duration: ms; ” nadajemy temu elementowi efekt przesunięcia-ruchu do docelowej pozycji w określonym czasie.
Należy pamiętać, że w przypadku takiego umieszczania elementów, które jakby wychodzą poza szerokość strony takie elementy trzeba umieszczać w dodatkowym kontenerze DIV, który ma pozycjonowanie “relative”, a element który w tym kontenerze chcemy animować-przesuwać powinien mieć pozycjonowanie “absolute”. Nie zastosowanie tego typu pozycjonowania elementów może skutkować “rozjechaniem” się strony.
"Najkrócej mówiąc, fantastycznie szybki i mega skuteczny! Życzę wszystkim, żeby rynek składał się tylko z takich wykonawców i rzetelnych firm. Od samego początku komunikacja mega sprawna i szybka - strona www, którą zamówiliśmy sprawnie zrobiona, w szybkim tempie i wszystko tip-top. W razie potrzeby dostawaliśmy dodatkowe wyjaśnienia jako niefachowcy, tylko polecać i trzymać kciuki za takich przedsiębiorców. Serdecznie dziękujemy i życzymy sukcesów."
Michał O
"Dobry kontakt, przyzwoita cena, profesjonalne wykonanie. Polecam."
Dorota D
"Bezproblemowa obsługa. Szybka, konkretna i tania. Indywidualne podejście do klienta. Sklep po 2 m-ach przynosi zyski! Polecam."
Marcin S
"Bardzo polecam Pana Mateusza! Pan Mateusz jest kulturalnym i uczciwym człowiekiem, zrobił dla nas stronę i dokładnie wytłumaczył jak działa. Z mężem jesteśmy zachwyceni. Nie spodziewaliśmy się, że wszystko będzie takie intuicyjne, a mamy swoje lata i początkowo mieliśmy obawy, czy damy radę. Bardzo dziękujemy Panie Mateuszu."
Katarzyna J
"5 gwiazdek, nie mogło być inaczej, stronka porządna, dokładna, prima sort. Polecam gorąco."
Monika S